Україна

Не стало людини-епохи. Україна попрощалася з Іваном Драчем (відео)

У Володимирському соборі Києва попрощалися із поетом, драматургом і першим головою Народного руху Іваном Драчем. Він помер напередодні від тяжкої хвороби у віці 81 року.

Поховали поета на Київщині у рідних Теліжинцях поруч із сином, як і заповідав Іван Драч. Митці і політики згадували про те, як він змінив українські поезію, кіно і наблизив незалежність.

Біографія Івана Драча

Іван Драч народився 17 жовтня 1936 року в селі Теліжинці Київської області. Після закінчення школи викладав російську мову в школі. Відслуживши в армії, закінчив Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка. Потім вступив на Вищі курси кіносценаристів і кінорежисерів при Держкіно СРСР у Москві (1962-1964). В цей же час написав свої перші вірші, деякі з них містили критику радянської влади. До того ж часу належать перші контакти Івана Драча з українськими дисидентами. Однак після їх остаточного розгрому радянським режимом в липні 1966 року написав покаянного листа, в якому говорилося про те, що він кається в своїх зв’язках з дисидентами. Після цього відносини Івана Драча і офіційної влади були більш гладкими. Іван Драч працював у газетах Літературна Україна і Батьківщина, а також на київській кіностудії ім. А.П. Довженка. Після початку Перебудови Драч знову приєднався до дисидентських кіл.

Разом з В’ячеславом Чорноволом, Михайлом Горинем та іншими видатними українськими дисидентами Іван Драч створив в 1989 році Народний рух України (НРУ) — першу офіційну українську антирадянську організацію. Іван Драч був першим головою НРУ — з 8 вересня 1989 по 28 лютого 1992 року. З 28 лютого по 4 грудня 1992 він був співголовою НРУ разом з В’ячеславом Чорноволом і Михайлом Горинем. Навесні 1990 року Іван Драч був обраний депутатом Верховної ради УРСР від Артемівського (№ 259) виборчого округу. За нього віддали свої голоси 66,38% виборців. Пішовши з високих постів в НРУ ​​в кінці 1992 року, Іван Драч остаточно відійшов від політики в 1994 році і до Верховної Ради не пройшов. На виборах до Верховної Ради, які пройшли 29 березня 1998 року, член НРУ Іван Драч балотувався в депутати від Тернопільського (№167) виборчого округу та за результатами голосування (21,04% голосів виборців) він вдруге був обраний до парламенту.

На парламентських виборах 31 березня 2002 року Івана Драч виступав у списку Нашої України під номером 31. Таким чином, він втретє став депутатом. Після довгих розбіжностей з партійним керівництвом НРУ Іван Драч в березні 2005 року покинув цю партію і вступив в Українську народну партію Юрія Костенка. У парламентських виборах 26 березня 2006 року він брав участь під номером 14 у виборчому списку Українського народного блоку Костенка і Плюща. Але блок вибори програв, і Іван Драч в парламент не пройшов. З серпня 1992 по 19 травня 2000 року Іван Драч був главою Української всесвітньої координаційної ради. З 1995 року і до сих пір Драч очолював Конгрес української інтелігенції.

Творчість Івана Драча

Перша збірка віршів Івана Драча Соняшник вийшла в 1962 році. Потім з’явилися й інші поетичні книги: «Протуберанці серця», «Бада буднів», «До джерел», «Корінь і корона», «Київське небо», «Сонячний фенікс», «Американський зошит», «Шабля и хустина», «Теліжінці», «Храм Сонця». Явищем в українській літературі стали його поеми «Ніж у серці», «Смерть Шевченка», «Чорнобильська мадонна». Іван Драч — автор кіноповістей «Криниця для спраглих», «Йду до тебе», «Київська фантазія на тему дикої троянди-шипшини», «Київський оберіг». Також Драч активно виступав як літературно-художній критик. 19 серпня 2006 Івану Драчу було присвоєно звання Героя України — «за самовіддане служіння українському народові, втілене в поетичному слові та відстоюванні ідеалів свободи і демократії».

Коментувати

Залишити коментар

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Популярне

Український інформаційний сайт Сучасність. Найцікавіше та найважливіше зі світу новин. При частковому або повному копіюванні інформації з сайту обов'язкове посилання на сайт Сучасність, відкрите для пошуковиків Контакти suchasnistinfo@gmail.com
Наверх